Може ли да го предпазим от изкривяване на гръбнака
Снимка: Shutterstock
Според статистиката почти 75% от учениците имат нарушения в позата на тялото.
Проблемите със стойката при повечето деца възникват през първите години от училищния живот. В същото време някои ученици от началното училище все още държат гърба си изправен, докато други бързо започват да се изкривяват и навеждат, въпреки специалните бюра, чинове и спорт.
Промените в стойката не се случват внезапно: има предпоставки и внимателните родители могат навреме да забележат „червените лампички“ и да помогнат на детето, обяснява специалистът по китайска даоистка медицина Анна Владимирова.
Децата се развиват със свое собствено темпо: те са активни, когато искат, и почиват, когато почувстват необходимост.
Още пред първата година в училище, положението се променя: статичното натоварване на гръбначния стълб се увеличава и не всеки успява да го компенсира.
Здравото дете с гъвкав, подвижен гръбнак има способността да се адаптира към новите изисквания. Тези, които вече имат дори минимални нарушения на позата, започват да се „огъват“ с нарастващото натоварване: появяват се различни изкривявания и сколиози.
Снимка: Shutterstock
Ранни признаци на проблеми със стойката
Внимателните родители могат да забележат бъдещите проблеми от рано.
Например, бебето редовно спи с обърната глава в една посока - това е по-удобно за него. Изглежда нещо дребно, но този навик е сигнал, че за гръбначния стълб е "по-удобно" да е в извито положение. И при прекомерно натоварване рано или късно ще промени формата си.
По-големите пълзят с голямо удоволствие наляво, а надясно - по-трудно.
Също така си струва да обърнете внимание на това как детето седи: може да е по-удобно за него да кръстосва единия крак върху другия. Или да повдига едното рамо, когато рисува. Всичко това са малки сигнали, които в бъдеще могат да доведат до сколиоза.
Какво да направите, ако забележите предупредителни знаци
Потърсете консултация с остеопат. Той може да ви посъветва как своевременно да премахнете излишното напрежение, което може да доведе до изкривяване.
Лекарят балансира позата, премахвайки невидимите пречки пред растежа на тялото. Понякога е достатъчно да посещавате остеопат един път на няколко месеца или дори на всеки шест месеца, за да сте сигурни, че детето расте здраво.
Снимка: Shutterstock
- Изберете подходяща физическа активност за детето, която симетрично развива тялото. Подходящи са спортове като футбол, гимнастика, ски или плуване, които включват цялото тяло. Има и асиметрични - при тях човек действа в по-голяма степен с една ръка или крак: тенис, бадминтон, бокс, скутер или каяк.
Съответно асиметричните спортове ще увеличат потенциалната кривина, така че е по-добре да запишете детето на спорт, който хармонично натоварва цялото тяло.
Психосоматика: емоциите могат да причинят сколиоза
„Сколиотичните промени в позата често са свързани с определен емоционален фон“, обяснява експертът. - Както показва опитът ми от общуването с хора, страдащи от тежки форми на сколиоза, много от тях са били изправени пред емоционален натиск в семейството. Това не означава, че всички са преживели домашно насилие, но в семейството е имало силни негативни емоции.
Родителите може да чувстват, че искат най-доброто за детето си и имат право да бъдат строги. Признавам, че за някои деца спартанската дисциплина може дори да е полезна. Но има силно чувствителни деца, които трудно понасят напрежението.
И за да не се „счупи“ психиката, под това емоционално натоварване, тялото им се "огъва" . Развива се сколиоза.
Огледални неврони: децата ни копират
Ако наблюдавате как ходят децата и техните родители, ще забележите, че походката им е почти еднаква. Разбира се, вие не учите детето да ходи по един или друг начин: как да стъпи, на коя част от стъпалото да се опре, как да движи ръцете си - то просто копира от родителите си.
В човешкия мозък има огледални неврони, които се активират, когато се учим чрез повторение. Например, ако сте се научили да карате ски, знаете със сигурност, че е по-лесно да видите как човек прехвърля тежестта от едната ска на другата, отколкото да слуша теоретични обяснения. Огледалните неврони ни позволяват да научаваме движение подсъзнателно, като гледаме други хора.
Съответно, ако едно дете расте с родители, които работят прегърбени на бюрото, то ще повтори тази поза. Дори микродвижения, които не се виждат от неопитно око, ще бъдат повторени.
Как да предпазим детето си от изкривяване на гръбначния стълб
- Родителите трябва да се грижат за собствената си стойка. Посетете остеопат - компетентен специалист, който ще помогне както на децата, така и на възрастните.
- Правете релаксиращи процедури, които облекчават обичайното напрежение, освобождават от болките в гърба и дават лекота. Това може да бъде всеки ритуал, който ви дава приятно усещане за релаксация: масаж, контрастни душове, обливания, вана и др.
- Правете упражнения за гръбначния стълб. Китайската гимнастика Цигун и други практики само за 15 минути на ден облекчават болките в гърба и възвръщат гъвкавостта на гръбначния стълб.
Мона Василева
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари