Знаете ли, че някои медикаменти могат да доведат до бактериална вагиноза, да унищожат полезните бактерии във влагалището, да нарушат баланса и да позволят на гъбичките Candida да се размножават? Научете защо е важно да възстановите равновесието на интимни
Балансът на вагиналния микробиом е ключов за цялостното женско здраве. Ето как да го възстановите след прием на антибиотици с ИнтимоХелп вагинални таблетки.
Снимка: freepik
Все още вагиналното здраве е тема табу, дори за жените.
Уви, по данни на Световната здравна организация, бактериалната вагиноза засяга до 29% от жените в репродуктивна възраст.
Вагинална бактериоза или Gardnerella вагинит, е заболяване, причинено от наличието на прекалено голям брой патогенни бактерии и повишава риска от заразяване с ХИВ, човешки папилома вирус (HPV) и други полово предавани инфекции, а ако не се лекува може да доведе до усложнения при бременност и други здравословни проблеми.
Балансът на вагиналния микробиом може да се промни, особено след прием на антибиотици.
Снимка: Shuttersctok
Всички знаем, че тънките черва имат чувствителна екосистема от бактерии и микроорганизми, които поддържат здравето на храносмилателната ни система.
Подобно е и с вагината.
Интимният микробиом е сложна и динамична микроекосистема, която постоянно претърпява промени по време на женския менструален цикъл и през целия живот на жената. Здравият вагинален микробиом е доминиран от Lactobacillus, които произвеждат различни антимикробни съединения.
Балансът на тази екосистема е от съществено значение за общото женско здраве:
Вагиналният микробиом е много чувствителен и когато възникне дисбаланс между полезните и вредните бактерии и вагиналното pH надвишава 4,5, може да възникнат инфекции.
Сред причините за този дисбаланс са полова активност, хранене с високо съдържание на захар, използване на парфюмирани интимни средства и интимни душове, хроничен стрес и хормонални промени.
Външни намеси, като употреба на антибиотици (например за лечение след вирусна инфекция), които унищожават полезните бактерии, заедно с патогенните, както и излагане на микроби в околната среда (като посещение на обществен басейн) влияят върху микробиотата и са потенциални рискови фактори за заболявания.
Някои жени с това състояние не изпитват симптоми, но сред най-честите признаци са:
Не е срамно да говорите за този проблем.
Снимка: freepik
IntimoHelp
Снимка: Naturprodukt
Всяка трета жена се сблъсква с интимна инфекция, а поддържането на здрав микробиом е ключово за предотвратяване на усложнения, както и за поддържането на цялостното женско здраве.
Не е срамно! Подходете отговорно към здравето си, говорете за проблема и потърсете помощ! Ако изпитвате продължителни или чести симптоми, свързани с вагиналната флора, консултирайте се с вашия лекар за подходящо лечение и препоръки.
За поддържане на здрав интимен микробиом избягвайте ненужна употреба на антибиотици, практикувайте безопасен секс, прилагайте подходяща грижа за интимната си хигиена, без вагинални душове и агресивни интимни продукти, хранете се здравословно с диета, богата на пробиотични храни. Ако изпитате дискомфорт, или сте се сблъскали с рискови фактори за здравословния интимен микробиом, като прием на антибиотици, попитайте в аптеката за IntimoHelp вагинални таблетки, които подпомагат здравето на интимната ви среда.
Някои храни помагат за поддържането на добрата форма по естествен и лесен начин, освен това носят много ползи за цялото семейство.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари