Те ще ви помогнат да стартирате работното ежедневие правилно, без стрес и в чудесна кондиция
Правилната тактика е да мислите за понеделник като за следващия ваш любим ден.
Снимка: Shutterstock
Крайни срокове за спазване, куп работни ангажименти и срещи, които за нищо на света не можете да пропуснете... Всяка седмица се налага да жонглирате с хиляди дейности и понякога просто изпитвате неистова нужда да спрете, за да си починете и възстановите.
Това е основната грешка на повечето работохолици, а и не само на тях. Всеки работещ човек е изпадал поне веднъж в подобна ситуация, отчитат психолозите. В такива моменти е наистина важно да откриете правилния баланс, защото иначе много бързо силите ще ви напуснат, а и преумората е крачка към разболяването (особено от сезонните вируси, заради спада на имунната защита) и бърнаута.
Има обаче начин да направите така, че да успявате да свършвате цялата си работа и в същото време да не се уморявате. Тайната е в старта на деня и седмицата, казват експертите. Ако започнете в достатъчно добра форма и отлична кондиция, ще успеете доста по-правилно да разпределите силите си напред във времето. Ето и как да го направите в 9 полезни стъпки.
Ранното събуждане ще ви даде време да се настроите спокойно на работен режим.
Снимка: Shutterstock
В началото със сигурност ще ви е криво и ще имате нужда от онези вълшебни 5 минутки за доспиване. Но след няколко дни ще се адаптирате и ще откриете колко много ползи носи това по-ранно ставане.
Какво да направите? Настройте алармата за около 7 сутринта (според работния режим разбира се). В този час физиологичното тяло и мозъкът започват да се събуждат, тъй като той обикновено съвпада с изгрева на слънцето. Това е и идеалното време да се погрижите за първите задачи за деня, при това на спокойствие. Като си подарите този регенериращ момент изцяло за себе си, вие всъщност се подготвяте да започнете работния ден (а и седмица) достатъчно съсредоточени и усмихнати. А това прави нещата след това да се случват много по-лесно и бързо.
Да, всички казват, че уикендът е за релакс и пълна почивка. Но има нещо дребно, което спокойно може да направите тогава. То няма да развали почивните дни, но пък ще ви помогне да започнете без стрес работната седмица.
Става дума за най-обикновено и дори леко грубо планиране на задачите. Начертайте си приблизителен план на онова, което трябва да свършите в дните от понеделник до петък, разпределете го умно, така че да не се претоварвате в нито един от дните, и ще сте готови. По този начин времето става управляемо и пришпореността на ежедневието не ви притиска.
Музиката помага за регенерирането на тялото и ума. И е истинско спасение, когато трябва да се преборите със стреса и безпокойството, както и да се заредите с енергия.
Трябва само да подберете онези песни или музикални откъси, които ви носят позитивно настроение. Потискащите оставете за друго време на деня. Също и меланхоличните. За старт на деня са подходящи жизнените и повдигащи духа композиции, без значение на стила музика.
Всички чакаме с нетърпение събота и неделя, когато ще можем да правим онова, което си пожелаем, или просто ще си стоим у дома и ще мързелуваме. А понеделникът посрещаме с омраза или примирение, защото дава старт на работната седмица. Грешка! Според психолозите, това е една от най-честите грешки, които повечето хора правят. Настройвайки се негативно, те всъщност обричат цялата седмица на същото настроение и очаквания.
Правилната тактика е да мислите за понеделник като за следващия ваш любим ден. Трябва само да го превърнете в ден, който си струва да чакате. Помислете защо. Ето няколко идеи: тогава излъчват епизод от любимия ви сериал, който следите, или имате традиция след работа да се срещате с приятелката си на кафе. Може да се измислите десетки убедителни мотива, които да превърнат понеделник във важен ден.
Тялото ни има нужда да се регенерира след някои кулинарни прищевки през уикенда. Затова е добре в понеделник да го разтоварим и му помогнем да се пречисти и изхвърли токсините. Добре е да пием поне литър и половина вода и преди всичко да се храним здравословно, като включваме всички храни, които гарантират на тялото основни хранителни вещества. Не става дума за гладуване изобщо, а за правилно и по-леко хранене точно в този ден.
В същото време може да бъде умно планирано цялото меню за седмицата, като се стремите да разнообразявате храните колкото е възможно повече и осигурявате точната доза въглехидрати, протеини, фибри, витамини и минерали на всяко хранене, както и здравословни закуски. Така ще сте сигурни, че се храните правилно и здравословно, и освен това ще си спестите стреса по мислене за менюто вечер, след като сте се прибрали уморени от работа.
Поглезете се с чаша вода на празен стомах, веднага щом се събудите. Това ще ви помогне да разбудите тялото си и да активирате метаболизма му. Трик за поддържане на добро ниво на хидратация и регенерация е да добавите към водата и малко лимонов сок и резенче джинджифил.
Отворете прозореца и попийте първите утринни лъчи – релаксира, а и дава здравословна доза вит. D.
Снимка: Shutterstock
Постойте на естествената светлина на изгрева сутрин, за да регулирате и естествените ритми на тялото си и да се събудите от сън. Всъщност светлината потиска производството на мелатонин, а е и много полезна за доброто настроение. Също така по този начин получавате доза вит. D. Трябва само да постоите 5 минути на отворен прозорец или на терасата. Това е напълно достатъчно.
Не става дума за хранителни добавки, а за вит. В от природата. Включете в менюто си храни, които го съдържат, защото този витамин помага на тялото да работи по най-добрия начин. Особено вит. B1, B3 и B6, наричани още енергийни витамини, спомагат за освобождаването на енергията, която идва от храната. А храни, богати на витамин В, са: пълнозърнестите продукти (кафяв ориз, ечемик, просо), месото (червено, птици, риба), яйцата и млечните продукти, бобовите растения, семената и ядките (слънчогледови семки, бадеми), зеленолистните зеленчуци (броколи, спанак) и плодове (цитрусови, авокадо, банани).
Това е много грешна стратегия, тъй като насочва мисленето в съвършено друга посока, като пречи на пълноценната работа и така генерира допълнителен стрес.
Важно е дори през седмицата да може да отделяте време и за други дейности. Насладете се на страстите си, дори да е за няколко часа, за да избегнете тревожното чакане на събота и неделя. Това е също приятен начин за релаксация в делнични дни, което освен почивка, повишава и регенеративните сили.
Деси Тодорова по материали от Levissima
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари