Какви рискове крие футболът за малките
Снимка: Guliver / iStock
Може ли футболът действително да стане причина за травми на мозъка у детето? Експерти от Университетския колеж в Лондон твърдят, че по време на футболен мач младите играчи не трябва да удрят топката с глава повече от 5 пъти, пише news.rambler.ru.
Учените неведнъж са доказвали, че играта на ръгби е много опасна за детското здраве именно заради повишена опастност от мозъчни травми, но какво се случва при футбола? Британски изследователи проучили резултатите от аутопсията на шестима бивши професионални футболисти с деменция.
Оказало се, че у всички имало форма на старческо слабоумие, свързана с чести травми на главата, възможно, от постоянни удари с топка. Според медиците, у всички спортисти се наблюдавала хронична травматична енцефалопатия - прогресивно дегенеративно заболяване, което често се среща у боксьорите.
Това изследване било предприето заради резултати от работата на учени от Университета Стърлинг, които забелязали съществени изменения в краткосрочната памет у хора, често удрящи топка с глава. Изследователите помолили 19 футболиста да ударят топката с глава 20 пъти. При това силата на ударите била такава, каквато обикновено се прилага, когато топката идва към тях от ъглов удар. Футболистите попълвали тестове преди и след ударите, от отговорите на които учените установили, че кратката им памет след ударите е 67% по-лоша и се възвръща едва след 24 часа.
Така че препоръката за младите футболисти е да удрят топката с глава не повече от 5 пъти на мач или тренировка и да носят защитен шлем, подобен на този, с който се тренира американски футбол.
Надя Горанова
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари