Това заболяване засяга 5-10% от жените по света
Причините за синдрома на поликистозните яйчници все още не са напълно изяснени.
Снимка: Shutterstock
Синдромът на поликистозните яйчници (PCOS) е заболяване с важни последици върху здравето на жените, както метаболитно, така и репродуктивно. Характеризира се с уголемяване на яйчниците, наличие на множество кисти и ендокринни и метаболитни промени. Засяга 5-10% от жените, развива се предимно в пубертета и се счита за най-честата ендокринна промяна в детеродна възраст.
Причините все още не са ясни. Може да се каже, че поликистозният яйчник произлиза от сложна функционална промяна на репродуктивната система, причинена от увеличаване на мъжките хормони (андрогени). Всъщност основните симптоми са хирзутизъм (излишно окосмяване по лицето и тялото), андрогенна алопеция (акне и мъжка плешивост) и менструални нарушения (нередовна менструация, липса на менструация в продължение на няколко месеца, оскъдна или продължителна менструация).
Това хормонално нарушение засяга жените в периода между началото на първата менструация и менопаузата (репродуктивна възраст).
Снимка: Shutterstock
Синдромът на поликистозните яйчници (PCOS) е известен още като овариална поликистоза или синдром на Щайн и Левентал, на името на двамата американски лекари, които го описват през 1935 г.
Това е хормонално нарушение, което може да се прояви в периода между началото на първата менструация и менопаузата (репродуктивна възраст). Отличава се с промени в менструалния цикъл, прекомерно присъствие на мъжки хормони (хиперандрогенизъм) и липса на овулация. Засяга между 5% и 10% от жените и е една от най-честите причини за безплодие по света.
Най-важната последица от този синдром е възможното безплодие, главно поради нередовен цикъл.
Въпреки че често синдромът на поликистозните яйчници, поликистозните яйчници (PCO) или поликистозата на яйчниците се използват взаимозаменяемо за обозначаване на едно заболяване, в действителност това не е напълно правилно.
(PCO), или мултифоликуларен, е физиологично състояние на яйчника, характеризиращо се с наличието на фоликули на различни нива на зреене, които остават „спящи“ в по-големи количества от нормалното. На практика фоликулите, които съдържат овоцитите, поради хормонално разстройство, узряват по неорганизиран начин. Това е доста често срещано състояние в юношеска възраст, при 1 на 4 жени. Не е заболяване, а особеност, която обикновено е безсимптомна и не причинява особени проблеми. Единственият начин да се идентифицира поликистозен яйчник е да се подложи на трансвагинален или тазов ултразвук .
(или поликистозата на яйчниците) е ендокринна патология. Наличието на поликистозен яйчник, с повече или по-малко редовни цикли и липса на други симптоми, не означава непременно наличие на синдром на поликистозни яйчници.
Причините за синдрома на поликистозните яйчници все още не са напълно изяснени. Според някои изследвания именно функционалната промяна на ензима, който контролира производството на андрогени (мъжки хормони), повишава нивото му в кръвта. Поради това яйчниците се стимулират да произвеждат повече андрогени, особено тестостерон (хиперандрогенизъм), което води до промени в растежа и развитието на фоликулите, които съдържат овоцитите.
Обикновено зрелият фоликул освобождава яйцеклетката за оплождане . При PCOS обаче незрелите фоликули се слепват, за да образуват по-големи кисти с по-дебела стена. Това предотвратява спукването на фоликула и освобождаването на яйцеклетката. И липсата на овулация не позволява настъпването на менструация с последващо безплодие или намалена плодовитост.
Промененото ниво на мъжките хормони също повишава риска от метаболитна дисфункция, с възможност за възникване на патологии като диабет (поради резистентност към ефектите на инсулина), сърдечни и съдови нарушения и артериална хипертония.
И накрая, установено е, че симптомите обикновено имат фамилен модел, поради което изследователите предполагат и генетична причина, дължаща се на мутация на един или повече гени.
Косопадът може да бъде причинен от този проблем.
Снимка: Shutterstock
Алармите, които могат да ви сигнализират за наличие на такъв синдром са различни. Сред най-честите симптоми са:
Деси Тодорова по материали от Donna moderna
Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.
Снимка: Shutterstock
Лошите навици, свързани с технологичните устройства, също вредят на очите и могат да причинят астигматизъм.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари