Влиянието е върху нивото на мастните киселини
Снимка: Shutterstock
Физическите упражнения имат благоприятен ефект върху чревната микрофлора, независимо от диетата. До такъв извод стигат американски учени, които публикуват своите проучвания в списанията Gut Microbes и Medicine & Science in Sports & Exercise, съобщава blogs.illinois.edu.
Правени са експерименти с мишки, на които са трансплантирани микроорганизми, получени от гризачи с ниска и висока физическа активност. При втората група мишки се наблюдава подобрение на състоянието на червата.
Втората публикация е посветена на наблюдение на група жени с нормално тегло и такива с излишни килограми.
В течение на 6 седмици те са били натоварвани редовно с физически упражнения, а след това месец и половина са почивали. Изводите – интензивните упражнения водят до рязко нарастване на концентрацията на мастни киселини в червата и незначително при по-пълните жени.
Мастните киселини се синтезират в червата и са необходими за ефективно храносмилане на храната и предотвратяване на развитието на патогенни микроорганизми.
След спиране на физическите упражнения нивото на мастни киселини в червата при наблюдаваните жени се е върнало на първоначалните стойности.
Тони Николов
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари