Няколко причини, за да се придържате към това правило
Снимка: Guliver / iStock
Нашите баби и прабаби са се придържали към това правило, и го внушават и на своите дъщери и внучки, въпреки, че много често, когато си ходим на гости, бързаме да предложим услугите си да измием чиниите, за да не се уморява домакинята. Защо обаче не бива да го правим?
Нашите предци са вярвали, че чрез чиниите и обикновения ритуал на тяхното почистване гостът може да нанесе някаква вреда на семейството, на което гостува. Смята се, че кухненските прибори, както и някои други предмети, привличат енергията на дома и чуждият човек може да развали хармонията - не се знае какво точно си мисли гостът, докато мие чиниите.
Именно затова в миналото на посетителите са им поднасяли ястията в съдове, които домакините не използват, в т. нар. „сервизи за гости“.
Освен това, на водата се приписват магически свойства на посредник, способен да предава положителна или отрицателна сила на мисълта. Но все пак трябва да се припомни, че това поверие не засяга роднини, тъй като се вярва, че „собствената кръв“ няма да навреди.
Има и друга, етична причина да не си предлагаме услугите за помощ в кухнята на хората, на които гостуваме. Това помещение е център на дома, личният офис на домакинята, така да се каже. Там нещата са подредени от нея и този ред може да бъде разбъркан, ако някой от гостите влезе в него. Да не говорим, че в някои случаи предложението да измием чиниите след вечеря може да се възприеме като намек, че собствениците на дома не се справят добре със задълженията си.
Източник, превод Марина Атанасова
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари